Bakterie Legionella występują w przyrodzie w mikroflorze rzek, jezior i wód gruntowych, zazwyczaj w małych ilościach.
Warunkami sprzyjającymi rozwojowi Legionelli są temperatury wody od 20 do 50 °C i źródło pokarmu – w szczególności inne substancje biologiczne lub osady takie jak rdza lub kamień kotłowy.
Bakterie Legionella przedostają się z ujęć wód powierzchniowych do systemów wodociągowych przed jej uzdatnianiem wody
w zakładach wodociągowych. Generalnie idealne warunki dla rozwoju Legionelli oferują instalacje wody ciepłej z niskim natężeniem przepływu, rejony zastojów lub niedostatecznie konserwowane kotły.
Bakterie rozmnażają się intensywnie przy temperaturach od 30 do 50 °C i żyją w biofilmach, które chronią je przed większością chemicznych środków dezynfekujących i niechemicznych technologii dezynfekcji.
Biofilm składa się głównie z wymieszanych kolonii mikroorganizmów (bakterii,   glonów,   grzybów  i   pierwotniaków),   połączonych   ze   sobą, powiązanych  z podłożem i całkowicie lub częściowo zintegrowanych w   polimerową   masę   organiczną   (śluz)   –   polimerową   substancję pozakomórkową (EPS) – wytwarzaną przez ten organizm.
Ta żelowata warstwa zapewnia idealne warunki – mianowicie pożywienie i ochronę dla bakterii – dla trwałego skażenia wody pitnej lub użytkowej takimi mikroorganizmami chorobotwórczymi jak bakterie Pseudomonadaceae, grzyby, mykobakterie, wirusy
i w szczególności bakterie Legionella.
 
Legionelle namnażają się tysiącami także w amebach, które funkcjonują jako gospodarze i są wydalane z biofilmu pod wpływem przepływu wody. Kiedy te ameby są następnie wypłukiwane przez napowietrzacz, prysznic lub kran to spadek ciśnienia powoduje rozpad ciała gospodarza i uwolnienie dziesiątków tysięcy Legionelli.  Aerozole są następnie wdychane przez ludzi z wymienionymi wyżej konsekwencjami.
W przypadku jednoczesnego wystąpienia obu czynników – warunków sprzyjających rozwojowi Legionelli i aerozoli  z kroplami wody o wielkości rzędu 3-5 u.m, które mogą być wdychane – potencjalnymi źródłami zagrożenia mogą być następujące instalacje:
•   instalacje wody ciepłej i zimnej z kranami i natryskami w budynkach, hotelach, domach opieki, obiektach sportowych, itp
•   instalacje wodne z kolumnami chłodniczymi, wieże chłodnicze,
•   turbiny dentystyczne (mgła wodna)
•   instalacje wodne z parownikami, inhalatory, myjnie samochodowe
•   klimatyzatory lub nawilżacze powietrza,
•   inne urządzenia i systemy transportujące wodę o temperaturze powyżej 20 °C i wydzielające parę wodą w   czasie użytkowania lub konserwacji. Przykładami mogą być baseny i wanny jacuzzi, łaźnie SPA, małe fontanny dekoracyjne i komory lakiernicze.