AMONIAK W WODZIE – często występują w wodach podziemnych, które położone są na obszarach rolniczych intensywnie nawożonych przez rolników oraz położonych w sąsiedztwie nieszczelnych szamb.
AMONIAK , JON AMONOWY bardzo niekorzystnie wpływają na zdrowie człowieka. Wpływają na rozwój chorób niedokrwienia oraz nowotworowych.
USUWANIE AMONIAKU Z WODY – odbywa się poprzez zastosowanie selektywnych złóż jonowymienych. Jonity te regenerowane są roztworem NaCl z soli tabletkowej. Woda z zawartością azotanów przepływa przez selektywne jonity, które znajdują się w kolumnach z tworzywa sztucznego. Cyklami pracy i regeneracji zarządza sterownik oraz głowice wielodrogowe.
URZĄDZENIA DO USUWANIA AMONIAKU – posiadają ATEST PZH
Wykonaj Test amonowy – służy do wykrycia zawartości amonu. Wynik podaje się w mg/l.
Zawartość jonów amonowych i amoniaku w wodzie jest jednym ze wskaźników określających zanieczyszczenie wody.
Amoniak bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. W wyniku reakcji z cząsteczkami wody tworzy jony amonowe NH4+, których oznaczenie stanowi przedmiot obecnego ćwiczenia.
Obecność amoniaku w wodzie zmienia jej smak i zapach. Progowa wartość wykrywania amoniaku węchem wynosi ok. 1,5 mg dm-3.
Obecność jonów amonowych w wodzie jest skutkiem zanieczyszczeń komunalnych, rolniczych i przemysłowych. Jony te mogą się dostać do wody również wskutek dezynfekcji wody chloraminą, lub wskutek wymywania z rur betonowych.
Amoniak – w wodach naturalnych amoniak może pochodzić ze spływów z pól nawożonych solami amonowymi, z rozkładu biochemicznego związków organicznych, a także ze ścieków miejskich i przemysłowych. Amoniak pochodzenia mineralnego powstaje w wodach podziemnych wskutek redukcji azotynów i azotanów. Amoniak w wodzie do picia nie stwarza bezpośredniego zagrożenia zdrowotnego, natomiast jego obecność jest niepożądana, ponieważ może zmniejszać skuteczność jej dezynfekcji (powstają wówczas chloraminy, które nadają wodzie bardzo nieprzyjemny smak i zapach).
OPIS METODY:
Jon amonowy reaguje w środowisku zasadowym przy pH około 12.6 z podchlorynem i salicylanem w obecności
nitroprusydku sodu jako katalizatora, tworząc błękit indofenolowy.
Zakres (mg/L NH4+): 0.01–0.50 0.05–1.25 0.1–2.5
- 26 października 2014
- Uncategorized