Legionella pneumophila – to bakteria kojarzona z ponad 90% wszystkich przypadków choroby legionistów, mająca kształt pałeczki i należąca do rodziny Legionellaceae. Bakterie z rodzaju  Legionella  poznano dopiero w 1976 r., w wyniku poszukiwań przyczyny epidemii ciężkiego zapalenia płuc.
Epidemia ta wybuchła wśród personelu i gości jednego z luksusowych hoteli w Filadelfii podczas zjazdu weteranów Legionu Amerykańskiego. Spośród 186 chorych 34 osoby zmarły. W wyniku wielokierunkowych badań stwierdzono, że przyczyną epidemii była Gram – ujemna pałeczka, którą nazwano Legionella pneumophila.
Legioneloza występuje na wszystkich kontynentach, również w Europie. Jeszcze do niedawna panował pogląd, że problem legionelozy nas nie dotyczy, jednak specjaliści uważali, że zachorowania w naszym kraju występują, tylko nie są rozpoznawane
i właściwie leczone. Pierwsze infekcje pałeczkami Legionella, do których doszło w Polsce zostały zdiagnozowane także w innych państwach.
Zwalczanie bakterii Legionella wymaga zastosowania specjalnych środków, ponieważ potrafią one adaptować się do warunków zabójczych dla wielu innych organizmów i są przeważnie odporne na działanie dotychczas stosowanych tradycyjnych środków bakteriobójczych (chlor, podchloryn , biocydy).

  • 19 listopada 2013